Teknoprom

KÖMÜR, ENERJİ VE KİMYASAL TEKNOLOJİLER AR-GE, PROJE, MÜHENDİSLİK, UYGULAMA, EĞİTİM VE DANIŞMANLIK

‘Karbon Nanotüp Üretimi’ Kategorisi Arşivi

Karbon Nanotüp Üretimi

TARİH:21.Nisan.2010

Ürün Tanımı: Karbon nanotüpler; nanometre boyutlarında oluşturulmuş oldukça küçük karbon liflerdir. Birkaç mikron veya milimetre uzunluğunda ve çapları nanometre boyutunda olan içi boş yapılardır.

Ürünün İşlevi ve Uygulama Alanları: Karbon nanotüpler; yüksek mukavemet, yüksek elektriksel iletkenlik, yaklaşık tek boyutlu yapı, yüksek ısıl iletkenlik, düşük ağırlık, çok yüksek termal ve kimyasal dayanım gibi özellikleri bünyelerinde barındırırlar.

Nanoaygıt ve transistörlerden bütünleşik devre, kalıcı bilgisayar belleği, karbon nanotüp düz ekran televizyonlar, kurşun geçirmeyen kumaşlar, nanotext denilen leke ve bakteri tutmayan kumaşlar, ortamda bulunan zehirli gazları algılayabilen gaz detektörü, hidrojen depolama ve yakıt hücresi, nanomıknatıs, yüksek yoğunluklu bilgi depolayan küçük ölçekli sabit disk ve deformasyon ölçmeye yönelik ölçü aletleri gibi kullanım alanları bulunmaktadır.

Teknoprom olarak Karbon Nanotüplerin endüstriyel üretim proseslerinin geliştirilmesi için Ar-ge çalışmaları yapmaktayız. Yazının Devamımı Okuyunuz: »