Teknoprom

KÖMÜR, ENERJİ VE KİMYASAL TEKNOLOJİLER AR-GE, PROJE, MÜHENDİSLİK, UYGULAMA, EĞİTİM VE DANIŞMANLIK

‘Hümik Asit Üretimi’ Kategorisi Arşivi

Hümik Asit Üretimi

TARİH:21.Nisan.2010

Ürün Tanımı: Alkali ortamda (yüksek pH’da) kolayca çözülebilen, koyu kahverengi-gri-siyah renkli, humustan elde edilen organik maddelerdir.

Hümik Asidin Kullanım Alanları: Organik tarımın yaygınlaşması, inorganik gübrelerin toprağa ve içindeki canlılara zarar vermesi ve yer altı kaynaklarını kirletmesi ayrıca toprağın kimyasal, fiziksel ve biyolojik özelliklerinin sürekli bozulması nedeniyle hümik asitli gübrelerin kullanımı artmaktadır.

Hümik asitler sadece tarım alanında kullanılmamaktadır. Günümüzde ucuz bir kaynak olarak birçok sektörde hızla kullanılmaya başlanmıştır. Bu sektörlerin başında çevre ve sondaj teknolojileri, tutkal, boya, baskı mürekkepleri, kazan besi suyu şartlandırıcıları gibi kimya teknolojileri gelmektedir. Ayrıca kanatlı ve büyük baş hayvanlarda hastalıklara karşı mukavemet sağlamada, yenilen yemlerin ete dönüşümünde, süt veriminin artmasında, yumurta kalitesinde ve buna benzer birçok faktörlerde ciddi faydalar tespit edilmiştir. En şaşırtıcı neticeler ise insan sağlığı üzerine yapılan çalışmalarda elde edilmiştir. AIDS başta olmak üzere astım, bronşit, grip, mide rahatsızlıkları, böbrek taşı bertarafı, hemeroit, deri kanseri, kansızlık, aşırı uyku, iştahsızlık gibi tıpta oldukça yaygın karşılaşılan problemlerin çözümünde önemli bir yer tutmaya başlamıştır.

Yazının Devamımı Okuyunuz: »